30.05.2007
Z przyjemnością informujemy, iż w w majowym numerze białoruskiego pisma społeczno-kulturalnego "Czasopis", nr 5/2007 ukazała się recenzja książki wydane przez Fundację UwB. Pod tym linkiem znajduje się je przedruk: Recenzja.

30.05.2007
30 maja 2007 r. odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie warsztaty poświęcone edukacji międzykulturowej. Udział w nich wzięło prawie 50 uczniów. Podczas warsztatów szczególną uwagę zwrócono na takie pojęcia jak: tolerancja, kultura, dyskryminacja, wielokulturowość.

04.04.2007
4 kwietnia 2007 r. odbył się na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB finał projektu "Supełek". Przybyłych na uroczystość gości przywitał honorowy patron projektu - Dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, prof. dr hab. Andrzej Sadowski. Następnie odbył się wykład prof. Edmunda Dmitrowa na temat pamięci społecznej. Zaprezentowana została Księga Pamięci Michałowa "Zobaczyć to, czego nie ma". Na finale obecna była jedna z najstarszych mieszkanka Michałowa, z którą uczniowie przeprowadzali wywiady podczas realizacji projektu - p. Nina Gorbacz.
Przybyli goście mogli obejrzeć również wystawę podsumowująca projekt, która znajduje się na I piętrze Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB.
Zapraszamy do Galerii, gdzie znajdują się wykonane podczas finału fotografie.

29.03.2007
Dostępna jest juz elektroniczna wersja Księgi Pamięci Michałowa: Księga
28.03.2007
4 kwietnia 2007 r. o godzinie 11.00 w auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, Plac Uniwersytecki 1 odbędzie rozpocznie się finał projektu "Supełek".
Program dnia:
9.30 - zbiórka uczestników ze Szkoły Podstawowej w Nowej Woli
10.00 - zbiórka uczestników ze szkół w Michałowie pod GOKiem
11.00 - rozpoczęcie finału
11.30 - wykład prof. Edmunda Dmitrowa na temat pamięci historycznej
Po wykładzie odbędzie się konferencja prasowa a udziałem uczestników projektu połączona z prezentacją Księgi Pamięci Michałowa "Zobaczyć to, czego nie ma".
Odbędzie się także pokaz filmów dokumentalnych o Michałowie oraz otwarta zostanie wystawa podsumowująca projekt.
Niedługo na stronie projektu pojawi się elektroniczna wersja Księgi Pamięci Michałowa.
Serdecznie zapraszamy na finał!

22 - 24.01.2007
W dniach 22 - 24.01.2007 r. odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie warsztaty artystyczne dla uczestników projektu "Supełek".


17.01.2007
Zapraszamy do odwiedzenia strony Programu dla tolerancji. To, co wspólne/To, co różne, gdzie znajduje się reportaż z ogłoszenia wyników konkursu w Michałowie:


14.01.2007
Uczniowie biorący udział w projekcie "Supełek" przyjechali dziś na wycieczkę do Białegostoku, której przewodnikiem był Radosław Poczykowski. Podczas wycieczki oglądaliśmy najbardziej znaczące dla miasta obiekty, poznawaliśmy historię przedwojennego Białegostoku. Zdjęcia z wycieczki znajdują się w Galerii.


10.01.2007
Program projektu "Supełek" uległ zmianie. Wycieczka dla uczestników konkursu (wszystkich, nie tylko nagrodzonych) odbędzie się 14.01.2007 r. (niedziela).

Program wycieczki:

10.30 - zbiórka uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Woli przed szkołą
11.00 - zbiórka uczniów szkół w Michałowie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie
12.00 - spotkanie z przewodnikiem w Białymstoku na parkingu przy cerkwi św. Mikołaja
12.00 - 13.30 - zwiedzanie miasta
13.30 - obiad
14.30 - Muzeum Historyczne w Białymstoku

Opiekunami uczniów podczas wycieczki będą Agnieszka Tarasiuk oraz Radosław Poczykowski

Uległa też zmianie organizacja warsztatów dla uczniów. Będą się one dbywały w kilku etapach, w Michałowie. Szczegółowy plan warsztatów znajduje się w zakładce Dokumenty/Program warsztatów artystycznych

Warsztaty artystyczne „Supełek”

Uczestnicy:

Młodzież biorąca udział w projekcie „Supełek – chronimy pamięć naszego miasteczka” oraz dzieci i młodzież z Michałowa zainteresowane historią miasteczka Michałowo. Osoby zainteresowane warsztatami, które nie brały dotąd udziału w projekcie „Supełek” proszone są o kontakt z prowadzącą warsztaty – Agnieszką Tarasiuk (tel. 601 182 208) – ilość miejsc ograniczona! 

Miejsce:

Gminny Dom Kultury w Michałowie

Termin:

22, 23 i 24 stycznia 2007, w godzinach 10.00 – 13.00

Wprowadzenie:

14 stycznia 2007 po drodze na wycieczkę do Białymstoku omówimy szczegółowo program warsztatów. Rozdamy zadania „wstępne” – poszukiwanie starych fotografii i innych pamiątek, wyszukiwanie w relacjach fragmentów dotyczących zewnętrznego wyglądu opisywanych osób i miejsc.

Program:

DZIEŃ I – 22 stycznia 2007 ILUSTRACJA

 1. Rozmowa. Przedstawienie się wzajemne uczestników. Wymiana doświadczeń i oczekiwań, jakie uczestnicy mają wobec projektu, rozmowa zagrożeniach korzyściach i zagrożeniach z niego płynących.
 2. Przegląd zgromadzonych fotografii i fragmentów filmów.
 3. Warsztaty ilustratorskie.
 4. Po godz. 13.00 (dla chętnych) – spacer po Michałowie, poszukiwanie historycznych miejsc.

DZIEŃ II – 23 stycznia 2007 REDAKCJA

 1. Omówienie „problematycznych” prac. Rozmowa na temat autentycznego życia wielokulturowej społeczności składającej się z osobnych, zachowujących swą odrębność wspólnot. Pytanie o tolerancję, o znajomość innego.
 2. Krótka historia mitu o „macy z krwi”.
 3. Wnioski. Czy te problemy są w jakiś sposób aktualne? Czy teraz nie tworzymy negatywnych mitów o „innym”?
 4. Wspólne przeredagowanie pracy o „macy z krwi”.
 5. Czy chcielibyśmy odnaleźć dawnych Michałowian lub ich potomków? Jakie są możliwości ich odnalezienia? Plan pracy na następny etap projektu – Spotkania w sieci.
 6. Zakończenie. Podsumowanie pracy. Decyzja o kontynuacji projektu.

DZIEŃ III – 24 stycznia 2007 FOTOGRAFIA

 1. Zrób sobie zdjęcie w starym Michałowie.
 2. Podróż w czasie – akcja fotograficzna.

Prowadzenie: Agnieszka Tarasiuk, zaproszeni goście. W dniu fotograficznym wesprze nas Michał Strokowski. Wszystkie prace, które powstaną podczas warsztatów zostaną wykorzystane w Księdze Pamięci Michałowa – publikacji wieńczącej projekt Supełek.


15.12.2006
W dniu dzisiejszym, w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu realizowanego w ramach projektu "Supełek". Zwycięzcy konkursu zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Urząd Gminy w Michałowie.

W konkursie uczestniczyło 15 uczniów. Komisja oceniająca prace przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:

Konkurs literacki na reportaż z przeszłości:

I miejsce: Monika Stpiczyńska - Zespół Szkół w Michałowie (Liceum)
II miejsce: Pola Zofia Sutryk - Szkoła Podstawowa w Michałowie
III miejsce: Paulina Miruć - Szkoła Podstawowa w Nowej Woli
Wyróżnienie: Dominika Miksza - Zespół Szkół w Michałowie (Technikum)

Konkurs plastyczny na mapę pamięci:

I miejsce: Dorota Gryka - Zespół Szkół w Michałowie (Liceum)
II miejsce: Agnieszka Jarocka - Zespół Szkół w Michałowie (Liceum)
III miejsce - Borys Stocki - Zespół Szkół w Michałowie( Technikum)
Wyróżnienia: Justyna Morko - Zespół Szkół w Michałowie (Technikum), Agnieszka Masłowska - Zespół Szkół w Michałowie (Technikum).

Zapraszamy do Galerii, gdzie znajdują się zdjęcia z uroczystości. Zachęcamy także do obejrzenia prezentacji projektu "Supełek", które znajdują się w zakładce Dokumenty.


09.12.2006
Wydawnictwo Pascal  wyraziło dziś chęć pomocy w realizacji projektu "Supełek". Biblioteki szkół, których uczniowie przystąpili do realizacji prac konkursowych otrzymają od Wydawnictwa Pascal książki. Wydawnictwo, obok Urzędu Gminy Michałowo jest także sponsorem części nagród.


01.12.2006
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie organizatorów, w wyniku którego został rozstrzygnięty konkurs "Supełek - chronimy pamięć naszego miasteczka". Komisja oceniająca w składzie: dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, mgr Katarzyna Niziołek, mgr Radosław Poczykowski, Magdalena Anchimowicz, Anna Drabiuk, Ewa Dąbrowska, Magdalena Otoka, przyznała nagrody i wyróżnienia. 

Ustalono szczegóły dotyczące ogłoszenia wyników konkursu, na które zapraszamy 15.12.2006 r., o godzinie 15.00, do Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie, przy ulicy Białostockiej 19.

Zaproszenia zostaną rozesłane pocztą do dnia 06.12.2006 r.


20.11.2006
W dniu dzisiejszym odbyło się na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB międzynarodowe spotkanie, podczas którego mogliśmy zapoznać się z działalnością różnorodnych organizacji. Inicjatorem spotkania było Initiative Mittel- und Osteuropa oraz Stowarzyszenia Anawoj z Michałowa. Działalność swoją zaprezentowało między innymi Koło Naukowe Socjologów - ze szczególnym uwzględnieniem projektu "Supełek", Fundacja UwB oraz 


20.11.2006
Organizatorzy projektu odebrali dziś przyniesione przez uczniów prace konkursowe z Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie. Odbyło się także spotkanie w celu ustalenia kryteriów oceniania prac.


10.11.2006
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie organizatorów projektu "Supełek".
Ustalenia:

- zmiana w sposobie dostarczenia prac: organizatorzy odbiorą wszystkie prace osobiście. Prace należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie, w dniach 14 - 17.11.2006 r., w godzinach od 8.00 do 16.00.

- animatorzy konkursu powiadomią o tej zmianie uczniów i nauczycieli droga telefoniczną w dniach 11 - 12.11.2006 r.


23.10.2006 - 29.10.2006
Do końca tygodnia animatorzy konkursu skontaktują się z każdym z uczestników konkursu w celu uzyskania informacji o postępach w realizacji prac konkursowych.


20.10.2006
W dniu dzisiejszym odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Michałowie spotkanie konsultacyjne animatorów z uczestnikami konkursu.


26.09.2006
Organizatorzy projektu "Supełek" spotkali się w dniu dzisiejszym z p. Marcinem Bartosiewiczem, który przeprowadził z organizatorami wywiad będący częścią badania prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego.


22.09.2006
Uczniowie gminy Michałowo uczestniczyli dziś w warsztatach przygotowujących do udziału w konkursie. Warsztaty odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury. Warsztaty były prowadzone w trzech grupach: grupie szkół ponad gimnazjalnych (16 osób), gimnazjalnej (25 osób), grupie szkół podstawowych (13 osób). Zdjęcia z warsztatów znajdują się w Galerii. W zakładce Dokumenty/Materiały szkoleniowe dostępne są natomiast materiały szkoleniowe, na podstawie których warsztaty były prowadzone.


15.09.2006
W dniu dzisiejszym miało miejsce spotkanie informacyjne projektu "Supełek". Udział w nim wzięli przedstawiciele szkół gminy Michałowo, Gminnego Ośrodka Kultury oraz władz gminy. Podczas spotkania został oficjalnie ogłoszony konkurs przeprowadzany w ramach projektu. Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie.


12.09.2006
Zapraszamy na spotkanie informacyjne projektu "Supełek", które odbędzie się 15.09., o godzinie 14.30, w Urzędzie Gminy w Michałowie.


07.09.2006
Dzisiejsze spotkanie w Urzędzie Gminy w Michałowie zostało odwołane z przyczyn niezależnych od organizatorów projektu "Supełek". Wszystkich uczestników przepraszamy i zapraszamy na spotkanie 15.09.2006 r.


01.09.2006
Projekt "Supełek" został objęty opieką medialną przez TVP3 Białystok.


31.08.2006
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie organizatorów projektu "Supełek" oraz Sekretarza Gminy w Urzędzie Gminy w Michałowie.

Harmonogram projektu uległ zmianie: spotkanie informacyjne oraz ogłoszenie konkursu odbędzie się nie 15.09., lecz 07.09.2006 r. (czwartek), o godzinie 14.30 w Urzędzie Gminy w Michałowie.


28.08.2006
Projekt "Supełek - chronimy pamięć naszego miasteczka" dostał dofinansowanie Marszałka Województwa Podlaskiego.


21.08.2006
Patronem medialnym projektu został Kurier Poranny.


08.08.2006
Patronem medialnym projektu zostało Polskie Radio Białystok.


18.07.2006
W dniu dzisiejszym Honorowym Patronem projektu "Supełek" został Dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego Prof. zw. dr hab. Andrzej Sadowski.


17.07.2006
W spotkaniu dzisiejszym wzięła udział Pani Agnieszka Tarasiuk.


13.04.2006
Spotkanie organizatorów zakończyło się sporządzeniem wniosku do Fundacji im. Stefana Batorego o dofinansowanie projektu "Supełek". Wniosek (do pobrania ze strony Fundacji Batorego).